Ярослав Ажнюк
СЕО та один з трьох співзасновників компанії Petcube, яка була заснована у вересні 2012 року Ярославом Ажнюком, Олександром Нескіним та Андрієм Кленом. Petcube створює пристрої, які дозволяють через мобільний додаток дистанційно стежити, розмовляти, годувати і грати у лазерні ігри з домашніми улюбленцями. З часу заснування компанія пройшла престижну програму для технологічних бізнесів Y Combinatior, залучила понад $25 мільйонів інвестицій. Продукти Petcube відзначили десятки американських і європейських видань, такі як New York Times, Wired, TechCrunch, Wall Street Journal, Forbes, Ellen Show тощо, а серед покупців Petcube були Емма Вотсон, Карл Лагерфельд та багато інших.
Я зростав у патріотичному середовищі, й українська державність та незалежність у нашій родині завжди були важливими. У 1991 році, коли відбувся всеукраїнський референдум, мені було два роки. Здається, я пам'ятаю мить, коли мене тримають на руках, а я опускаю бюлетень.

Коли мені було 13, дідусь показав мені свою лабораторію, де він працював із прискорювачем елементарних частинок. Він розганяє частинки до швидкості, близької до швидкості світла. Сам пристрій виглядав дуже футуристично. Тоді я зрозумів, що кожна людина здатна на більше, ніж вважає за можливе. Мій дід родом із маленького села Сорочинці на Полтавщині, і завдяки наполегливій праці він зміг втілити свою мрію: став фізиком-експериментатором. Це був один із великих моментів істини для мене.
Гадаю, що успіх приходить до тих, хто добре вчиться, багато працює і створює цінність для світу
Чимало підприємців надихалися цим і відкривали власні компанії. Хтось із них вже перевершив нас у своїх успіхах або перевершить у майбутньому. Це дуже тішить.

Мене надихає захоплене ставлення людей до того, що ми робимо. Коли випадково зустрічаєш задоволених користувачів на вулицях та в аеропортах, слухаєш їхні розповіді. Дізнаєшся, що тепер вони можуть залишати тварин вдома самих і не переживати, чи добре вони почуваються. Це надзвичайне відчуття. Головне завдання будь-якої компанії — створювати цінність.

Ми бачимо цю цінність щодня, адже сотні тисяч користувачів Petcube спілкуються зі своїми тваринами. У середньому люди проводять по 55 хвилин на тиждень, говорячи зі своїми улюбленцями через наші пристрої. Це більше, ніж вони спілкуються з батьками, і 1/7 часу, який проводять у Facebook. Нам часто надсилають історії про те, як Petcube врятував тварині життя. Так, один із наших користувачів у США поділився розповіддю про те, як пес з'їв отруту для мишей, і це вдалося виявити лише завдяки перегляду записів із Petcube. Якби тварині вчасно не надали допомогу, вона б загинула.
Наша історія спрацювала як приклад: три простих хлопця з Києва вигадали ідею, залучили міжнародні інвестиції — і їхній продукт тепер використовують сотні тисяч людей у світі
Важлива риса українців — прагнення до свободи та самореалізації. Є така приказка: «Де два українці — там три гетьмани»
За 30 років дві революції, війна і окупація Криму стали найважливішими, найвпливовішими подіями в історії незалежної України. Вони прискорили дорослішання українців, усвідомлення особистої відповідальності кожного за себе та свою спільноту. Вчитися з уроків історії — важливо.

Українці не допустили узурпації влади, не дозволили перекреслити свій європейський вибір, і тепер системно покращують та відбудовують важливі державні інститути. Ми заснували Petcube також із метою виготовляти передову електроніку силами українських інженерів.

На одній з перших плат Petcube надруковано тризуб із написом «designed in Ukraine». Плата — це електрична начинка пристрою, його мозок і серце. Вона відповідає за з'єднання з інтернетом, опрацювання зображення і звуку, передачу їх до користувача. А з цим написом вона також відображає нашу гордість за українських спеціалістів. За все, що вони роблять для відновлення наукового потенціалу країни.

Впевнений, що Україна ще не раз здивує світ своїми винаходами.


Кожен підприємець — митець. Так само, як митці створюють музичні твори чи картини, твір підприємця — це його компанія та її продукти. Також у бізнесі важливо бути людяним, мати довіру до своїх колег. Але потрібно поєднувати це з вимогливістю. Амбіції — дієва, проте небезпечна зброя: з одного боку, вони штовхають нас на великі звершення. З іншого, часом вони перетворюють нас на токсичних, неприємних для суспільства людей. Володіння цим інструментом — мистецтво, яке необхідно опанувати кожному підприємцю.
На межових територіях завжди народжуються нові ідеї та відбувається прогрес. Завдяки знанням та ентузіазму ми можемо зробити для світу багато корисного. Тому я оптимістично налаштований щодо наступних тридцяти років країни.

Уже сьогодні потенціал творчої енергії в Україні є надзвичайно високим, інколи значно більшим, ніж у багатьох країнах Західної Європи або США. Ця зосередженість креативного ресурсу, наприклад, у стартапах, привертає увагу на світовому ринку.

Серед переваг нашої країни також високий рівень кваліфікації спеціалістів, поєднаний із помірною вартістю праці. Потенційні інвестори тільки починають про це дізнаватися та використовувати ці можливості.

Заснувавши Petcube у 2012 році, ми були одним із перших стартапів, що отримали широку підтримку у медіа та почали говорити про бізнес публічно. Розповідати про те, що в Україні можливо створювати успішний продукт для західного ринку, робити важливі винаходи.
Україна — східний край західної цивілізації