Максим Копистко
Учасник команди FireWay, ментор. Команда FireWay здобула перемогу в найбільшому міжнародному космічному Хакатоні NASA Space Apps Challenge 2020 (NASA Space Apps Challenge — це 48-годинне змагання для інженерів, програмістів, дизайнерів і ентузіастів космічних технологій) у номінації «Найкраще використання технологій». У складі команди FireWay шість учасників, серед яких інженери, астрофізики і розробники: Роман Малькевич, Олена Компанієць, Іван Гришко, Максим Копистко, Дмитро Іванніков і Кирило Андрієць.
Космосом я захопився у 15 років, коли з появою кабельної мережі, що передувала інтернету, завантажив і побачив перші фільми про екологічні катастрофи, забруднення та глобальне потепління. Мене завжди цікавили фізика та астрофізика. Хоча у дитинстві взагалі мріяв стати президентом.

Свого часу я захопився ідеєю Ілона Маска про політ на Марс. Сподіваюся, одного дня також здійснити таку подорож. Загалом, я дослідник: мене завжди приваблювало вивчення нового, винаходи та відкриття. Це своєрідний склад характеру, притаманний не всім.
У нас найдешевший інтернет у світі, а доступ до технологій один із найкращих. Останнім часом в Україні активно розвиваються IT та креативні індустрії. Часто вони працюють у синергії та зосереджені в одному просторі, що формують навколо себе молоду творчу спільноту. Яскравий приклад — Unit City у Києві.

Атмосфера креативності й постійний обмін досвідом допомагають нам знаходити нові підходи й напрями у проєктуванні. Ми стежимо за успіхами колег — і самі прагнемо створювати для світу більше нового та корисного. Команди із Tesla та SpaceX — фанати свого діла. Кожен згоден витратити весь свій час і сили на важливий проєкт.

Ідея конектора виникла під час спільного брейншторму. Ми розглядали різні напрями для участі у хакатоні, зокрема аналітику даних. Проте зрозуміли, що треба задіяти потенціал наших інженерів, створити якийсь пристрій. Ми прийшли вже з готовим прототипом, нормальним описом і мали модель, яку можна завантажити у 3D-принтер та надрукувати такий самий пристрій.

Наша команда розробила прототип конектора, який зможе продовжити життя супутників і зменшити кількість космічного сміття, а також збільшити заробіток із одного запуску. Сподіваюсь, що і надалі в Україні будуть з'являтися космічні стартапи.
В Україні можливо зібрати потужну команду і робити великі справи. Це країна свободи та можливостей
В Україні дуже сильна інженерна та математична школа. Буду щасливий, якщо наш проєкт надихатиме інших спеціалістів на створення чогось інноваційного. Наприклад, зараз відкривається великий ринок мікросупутників, що за розміром менші за звичайний смартфон.

Україна зараз — не лише людський капітал і родючі землі, це також дух свободи. Іноземці, які приїжджають до України, розуміють це просто гуляючи по Києву: жити в Україні — значить почуватися вільною людиною.

За 30 років незалежності в Україні народився середній клас. У нас людина, яка добре знається на трендах і має характер авантюриста, може з легкістю побудувати успішний бізнес. Менше обмежень для кар'єрного розвитку, більше можливостей.
Українці вже довели, що можуть створювати цікаві проєкти, швидко реагувати на важливі зміни та показувати високий рівень інженерної думки
У роботі для мене найцікавіше — сам процес. По-перше, ти дізнаєшся багато нового. По-друге, оточуєш себе талановитими та цікавими людьми. Разом з командою FireWay ми створили конектор, який дозаправляє супутники на орбіті, та перемогли з ним на хакатоні NASA Space Apps Challenge 2020.

Важливо розуміти, що в космосі угоди і проєкти дуже довготривалі. Навіть зараз, якщо у нас з командою все складеться, то наш конектор полетить десь у 2026-2028 році. Я і сам хочу злітати в космос, здійснити таку цікаву подорож, бо у процесі руху туди, ти можеш зібрати навколо себе багато цікавих людей.

Наша співпраця почалася з мого знайомства з талановитим інженером Іваном Гришком. Він був моїм сусідом по квартирі та займався розробкою ракет ще з студентських часів. Згодом долучилися інші учасники, серед яких є навіть дівчина-астрофізик — Олена Компанієць. Вона прийшла з науки і допомагала в усьому, що стосувалось фізики, а згодом стала обличчям команди. Також у нашої команди є талісман — це кіт, якого я знайшов на вулиці.

У роботі найважливіше — бути чесним із собою та командою. Без цього неможливо рости та вдосконалюватися. FireWay — команда із шести людей, і ми всі знайшли між собою спільну мову. Кожен займався своєю справою в рамках хакатону. Без суперечок, усі одне одного слухали й чули — так і виграли.
Просто є люди, які не можуть сидіти без діла. За моїми спостереженнями, таких близько трьох відсотків. Проте саме вони рухають цивілізацію вперед