Валентин Сильвестров
Композитор, лауреат Шевченківської премії, Міжнародної премії ім. С. Кусевицького (США), Міжнародного конкурсу композиторів «Gaudeamus» (Нідерланди). Входив до творчого об'єднання «Київський авангард». Автор шести симфоній, численних хорових та оркестрових творів, циклів фортепіанної музики. Створював музику для фільмів Франсуа Озона та Кіри Муратової.
Мене обурює російська риторика сьогодення, обійми Володимира Путіна з патріархом Кирилом. Те, що Папа Римський та світова спільнота сприймають цих злочинців та ведуть із ними діалог
Своїми вчинками нинішня російська влада паплюжить та заливає багном одну з найвидатніших світових культур. Ані Пушкін, ані, наприклад, Лермонтов або Мандельштам не були злочинцями. Якщо їхня творчість близька та цінна для тебе — ти не стаєш від цього меншим патріотом, не перестаєш бути насамперед громадянином України.

Російська мова та культура не є власністю сучасної влади, що керує цією державою. У Європі завжди визнають пріоритет громадянського над національним. Дорога ненависті не приводить до перемоги.
Я народився на березі Дніпра, і в мене є вокальні твори на тексти Тараса Шевченка. Мені хотілося, щоб його поезія зазвучала співом
У моєму циклі «Майдан» гімн звучить у п'яти різних варіаціях, між якими вплетені літургійні мотиви та відлуння набату у Михайлівському соборі
Закінчується цикл білоруською колисковою. Білоруській мові притаманна специфічна ніжність, зворушливість. Україну ж, разом з Італією, можна назвати батьківщиною мелодії. Так само, як Німеччину — батьківщиною гармонії.

Як звучатиме Україна майбутнього? Мушу зізнатися, що спілкуюся всі ці роки більше з колегами свого покоління — Віталієм Годзяцьким, Леонідом Грабовським тощо. Проте бачу багато цікавих та перспективних композиторів і серед молодого покоління. Наприклад, таких як Вікторія Польова або Людмила Юріна.

Вони ще не настільки широко відомі у світі, проте чи знаєте ви, що навіть Бах не одразу став всесвітньо відомим композитором? Довгий час його знали та сприймали просто як органіста.
У створенні музики є дві важливі складові: це дар та вміння. Це загадковий процес, навіть записи творів приховують у собі певну загадку, секрет.

Я — український громадянин і народився у Києві, тому в мене немає іншого вибору та шляху, аніж підтримувати свою державу та перейматися тим, що коїться з нею зараз. Інакше, як злочином, дії російської влади назвати не можна. А коли це робиться ще й під гаслами релігійності й моралі — це особливий цинізм.
Композитори та музиканти завжди спиралися на звучання світу, у якому жили. Зараз у музиці мені б хотілося відступити у зону тиші. Сучасний світ звучить безмежно гучно, перебільшено гучно
Будь-яка музика починається зі звуку: це її зерна, насіння. А композитор — ніби садівник. Він вирощує її, проте саме зерно, як мені вважається, приходить з народу. Він є найпершим та найпотужнішим композитором.

У поезії модернізму був період, коли поети відмовилися від слів, залишивши лише ритм та звук. Але я, навіть коли був авангардистом, ніколи не втрачав зв'язку з класикою. Це не означає, що ти прагнеш «зробити, як Шуман», але світова спадщина так чи інакше відлунює у тобі, має величезний вплив. Я завжди граю класику, завжди її слухаю і без неї я б не відбувся як композитор.
Кантату на вірші Шевченка довгий час вважали надскладною, неможливою для виконання. Проте згодом її якимось чином знайшов та виконав нідерландський хор, а вже після цього зробила запис і наша капела «Думка».

Для мене поезія Шевченка — наче псалми, вона має виспівуватися. Взагалі вона стала ніби його особистою карою: він би міг прожити щасливе життя як успішний художник, проте його дар не дав права мовчати. Навіть ми самі, українці, не завжди до кінця розуміємо сакральність та глибину Шевченкового слова. Схожа ситуація і з національним гімном.

Гімн України є не так бравурним, як мелодійним. Його автор був не лише композитором, він був священником. Під час найважчих годин Майдану, серед безлічі звуків, криків та відлунь він проходив червоною ниткою. Він звучав на Майдані щодня, разом із молитвами. У той час під враженням від всього, що відбувалося, народився ще один із моїх творів, що найтісніше пов'язаний з Україною.
Як, знову ж, писав Шевченко: «...і буде син, і буде мати». І мир на нашій землі також буде. І спокій, і краса, і музика, й поезія в усі часи народжувалися через болісні випробування та героїчний досвід багатьох народів та культур.
Україна може зазвучати, як писав філософ Сергій Кримський, «палаючим серцем». Наша ментальність — це ніби слізний дар. У ній стільки ласкавості й сентиментальності. Палаюче серце — це наша емблема. Серце, а не кулак